TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Bowers & Wilkins
607 S3S3
| Bowers & Wilkins 607 S3 | |
|---|---|
| Model | Bowers & Wilkins 607 S3 S3 |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 11.8 in |
| Width | 6.6 in |
| Depth | 9.3 in |
| Weight | 10.3 lb |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 1 in tweeter (Titanium Dome), 1× 5.1 in mid-bass (Continuum cone) |
| Frequency response | 52–28000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 84 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 3 Ω) |
| Recommended amp | 30–100 W |
| Manufacturer | bowerswilkins.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |