TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Bowers & Wilkins
Formation Duo
| Bowers & Wilkins Formation Duo | |
|---|---|
| Model | Bowers & Wilkins Formation Duo |
| Type | Bookshelf |
| Power | Active |
| Height | 15.6 in |
| Width | 7.3 in |
| Depth | 12 in |
| Weight | 23.4 lb |
| Enclosure | sealed |
| Drivers | 1× 1 in tweeter (Carbon Dome), 1× 6.5 in mid-bass (Continuum cone) |
| Frequency response | 25–33000 Hz |
| Manufacturer | bowerswilkins.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |