TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

ELAC
Solano BS283.22.0
| ELAC Solano BS283.2 | |
|---|---|
| Model | ELAC Solano BS283.2 2.0 |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 13 in |
| Width | 7.7 in |
| Depth | 9.8 in |
| Weight | 17.6 lb |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× tweeter (JET 6 pleated-folded ribbon), 1× 5.9 in mid-bass (aluminium AS-XR cone) |
| Frequency response | 41–50000 Hz |
| Sensitivity | 85 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 3.2 Ω) |
| Power handling | 100 W |
| Recommended amp | 40–200 W |
| Manufacturer | elac.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |