TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

ELAC
Elegant BS312.22.0
| ELAC Elegant BS312.2 | |
|---|---|
| Model | ELAC Elegant BS312.2 2.0 |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 8.2 in |
| Width | 5 in |
| Depth | 11.1 in |
| Weight | 15.9 lb |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× tweeter (JET 6 pleated-folded ribbon), 1× 4.5 in mid-bass (aluminium AS-XR cone) |
| Frequency response | 42–50000 Hz |
| Sensitivity | 87 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 3.4 Ω) |
| Power handling | 100 W |
| Recommended amp | 50–150 W |
| Manufacturer | elac.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |