TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

ELAC
Concentro S 509.22.0
| ELAC Concentro S 509.2 | |
|---|---|
| Model | ELAC Concentro S 509.2 2.0 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 52 in |
| Width | 11.7 in |
| Depth | 18.1 in |
| Weight | 94.4 lb |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× tweeter (JET 5c pleated-folded ribbon), 1× 5.1 in midrange (aluminium cone), 1× 7.1 in midrange (aluminium AS-XR cone), 4× 7.1 in woofer (aluminium AS cone) |
| Frequency response | 22–50000 Hz |
| Sensitivity | 88 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 3.2 Ω) |
| Power handling | 340 W |
| Recommended amp | 60–600 W |
| Manufacturer | elac.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |