TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

ELAC
Debut Reference DBR62
| ELAC Debut Reference DBR62 | |
|---|---|
| Model | ELAC Debut Reference DBR62 |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 14.1 in |
| Width | 8.5 in |
| Depth | 10.8 in |
| Weight | 18.1 lb |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 1 in tweeter (soft dome), 1× 6.5 in mid-bass (aramid-fibre cone) |
| Frequency response | 44–35000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 86 dB |
| Impedance | 6 Ω |
| Power handling | 120 W |
| Manufacturer | elac.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |