TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

ELAC
Debut Reference DFR52
| ELAC Debut Reference DFR52 | |
|---|---|
| Model | ELAC Debut Reference DFR52 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 40 in |
| Width | 9.2 in |
| Depth | 9.5 in |
| Weight | 36.8 lb |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 1 in tweeter (soft dome), 3× 5.2 in woofer (aramid-fibre cone) |
| Frequency response | 42–35000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 87 dB |
| Impedance | 6 Ω |
| Power handling | 140 W |
| Manufacturer | elac.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |