TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

ELAC
Carina FS247.4
| ELAC Carina FS247.4 | |
|---|---|
| Model | ELAC Carina FS247.4 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 42.1 in |
| Width | 8.9 in |
| Depth | 8.1 in |
| Weight | 36.2 lb |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× tweeter (JET 5 pleated-folded ribbon), 2× 5.2 in woofer (aluminium AS-XR cone) |
| Frequency response | 34–30000 Hz |
| Sensitivity | 87 dB |
| Impedance | 6 Ω (min 4.8 Ω) |
| Power handling | 120 W |
| Recommended amp | 30–250 W |
| Manufacturer | elac.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |