TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

ELAC
Concentro M8072.0
| ELAC Concentro M807 | |
|---|---|
| Model | ELAC Concentro M807 2.0 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 52.8 in |
| Width | 18.4 in |
| Depth | 23.4 in |
| Weight | 136.7 lb |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× tweeter (JET 6c pleated-folded ribbon), 6× 1.6 in midrange (aluminium A-XR cone), 2× 4.5 in midrange (aluminium AS-XR cone), 2× 9.8 in woofer (aluminium AS cone) |
| Frequency response | 24–50000 Hz |
| Sensitivity | 88 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 3.1 Ω) |
| Power handling | 400 W |
| Recommended amp | 80–600 W |
| Manufacturer | elac.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |