TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

ELAC
UniFi Reference UFR52
| ELAC UniFi Reference UFR52 | |
|---|---|
| Model | ELAC UniFi Reference UFR52 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 39.2 in |
| Width | 8.9 in |
| Depth | 13.3 in |
| Weight | 52.2 lb |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 1 in tweeter (soft dome), 1× 4 in midrange (aluminium cone), 3× 5.2 in woofer (aluminium cone) |
| Frequency response | 40–35000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 86 dB |
| Impedance | 6 Ω |
| Power handling | 140 W |
| Manufacturer | elac.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |