TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

JBL
4312G
| JBL 4312G | |
|---|---|
| Model | JBL 4312G |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 23.5 in |
| Width | 14 in |
| Depth | 12 in |
| Weight | 52.5 lb |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 1 in tweeter (Magnesium-Aluminum alloy dome), 1× 4.9 in midrange (Pure Pulp cone, polymer-coated), 1× 11.8 in woofer (Pure Pulp cone) |
| Frequency response | 44–40000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 90 dB |
| Impedance | 6 Ω |
| Recommended amp | 10–200 W |
| Manufacturer | global.jbl.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |