TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

JBL
HDI-1600
| JBL HDI-1600 | |
|---|---|
| Model | JBL HDI-1600 |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 14.6 in |
| Width | 8.2 in |
| Depth | 11.4 in |
| Weight | 22 lb |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 1 in tweeter (Teonex compression driver), 1× 6.5 in mid-bass (Advanced Aluminum Matrix cone) |
| Frequency response | 40–30000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 85 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 15–200 W |
| Manufacturer | jbl.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |