TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

JBL
HDI-3800
| JBL HDI-3800 | |
|---|---|
| Model | JBL HDI-3800 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 43.3 in |
| Width | 10.9 in |
| Depth | 16.5 in |
| Weight | 83.8 lb |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 1 in tweeter (Teonex compression driver), 3× 7.9 in woofer (Advanced Aluminum Matrix cone) |
| Frequency response | 37–30000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 92 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 25–300 W |
| Manufacturer | jbl.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |