TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

JBL
L100 Classic MkIIMkII
| JBL L100 Classic MkII | |
|---|---|
| Model | JBL L100 Classic MkII MkII |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 25.3 in |
| Width | 15.4 in |
| Depth | 14.4 in |
| Weight | 63.1 lb |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 1 in tweeter (Titanium Dome), 1× 5.1 in midrange (Pure Pulp cone, polymer-coated), 1× 11.8 in woofer (Pure Pulp cone) |
| Frequency response | 40–40000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 90 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 25–200 W |
| Manufacturer | jbl.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |