TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

JBL
L52 Classic
| JBL L52 Classic | |
|---|---|
| Model | JBL L52 Classic |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 13 in |
| Width | 7.8 in |
| Depth | 8.5 in |
| Weight | 11 lb |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 0.8 in tweeter (Titanium Dome), 1× 5.2 in mid-bass (Pure Pulp cone) |
| Frequency response | 47–24000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 85 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 10–75 W |
| Manufacturer | jbl.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |