TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

JBL
DD67000
| JBL DD67000 | |
|---|---|
| Model | JBL DD67000 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 43.7 in |
| Width | 37.5 in |
| Depth | 18.5 in |
| Weight | 313.1 lb |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 2× 15 in woofer (Three-layer pure-pulp sandwich/foam-core cone), 1× 3.9 in tweeter (Pure-beryllium compression driver), 1× 1 in super-tweeter (Pure-beryllium compression driver) |
| Frequency response | 45–60000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 96 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 3 Ω) |
| Recommended amp | 500 W |
| Manufacturer | jbl.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |