TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

JBL
S4700
| JBL S4700 | |
|---|---|
| Model | JBL S4700 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 42 in |
| Width | 19.6 in |
| Depth | 14.6 in |
| Weight | 120.2 lb |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 1.8 in tweeter (Titanium compression driver), 1× 0.8 in super-tweeter (Titanium compression driver), 1× 15 in woofer (Cast-frame woofer) |
| Frequency response | 38–40000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 94 dB |
| Impedance | 6 Ω |
| Power handling | 300 W |
| Manufacturer | global.jbl.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |