TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

JBL
Summit Makalu
| JBL Summit Makalu | |
|---|---|
| Model | JBL Summit Makalu |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 43.4 in |
| Width | 17.8 in |
| Depth | 15.5 in |
| Weight | 152.8 lb |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 3 in tweeter (Annular Ring Teonex compression driver), 1× 7.9 in mid-bass (Hybrid Carbon Cellulose Composite cone (HC4)), 1× 11.8 in woofer (Hybrid Carbon Cellulose Composite cone (HC4)) |
| Frequency response | 22–25000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 88 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 3.5 Ω) |
| Recommended amp | 25–300 W |
| Manufacturer | jbl.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |