TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Klipsch
The Fives IIII
Specifications
| Klipsch The Fives II | |
|---|---|
| Model | Klipsch The Fives II II |
| Type | Bookshelf |
| Power | Active |
| Height | 327 mm |
| Width | 182 mm |
| Depth | 273 mm |
| Weight | 8.26 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (Titanium LTS dome (Tractrix horn)), 1× 133 mm woofer (Jet Cerametallic) |
| Frequency response | 50–25000 Hz (±3 dB) |
| Manufacturer | klipsch.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |