TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Monitor Audio
Bronze 507G
Specifications
| Monitor Audio Bronze 50 | |
|---|---|
| Model | Monitor Audio Bronze 50 7G |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 335 mm |
| Width | 185 mm |
| Depth | 328 mm |
| Weight | 6.4 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Port tuning | 47 Hz |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (C-CAM Gold Dome), 1× 152 mm mid-bass (C-CAM) |
| Frequency response | 41–30000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 86 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 4 Ω) |
| Power handling | 100 W |
| Recommended amp | 30–100 W |
| Manufacturer | monitoraudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |