TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Paradigm
Founder 120H
Specifications
| Paradigm Founder 120H | |
|---|---|
| Model | Paradigm Founder 120H |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1153 mm |
| Width | 356 mm |
| Depth | 441 mm |
| Weight | 41.7 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (AL-MAC ceramic dome), 1× 152 mm midrange (AL-MAG cone), 3× 215 mm woofer (CARBON-X cone) |
| Frequency response | 22–23000 Hz (±2 dB) |
| Sensitivity | 92 dB |
| Impedance | 8 Ω |
| Recommended amp | 15–400 W |
| Manufacturer | paradigm.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |