TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Paradigm
Founder 40B
Specifications
| Paradigm Founder 40B | |
|---|---|
| Model | Paradigm Founder 40B |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 368 mm |
| Width | 216 mm |
| Depth | 320 mm |
| Weight | 5.1 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (AL-MAC ceramic dome), 1× 152 mm mid-bass (AL-MAG cone) |
| Frequency response | 69–23000 Hz (±2 dB) |
| Sensitivity | 89 dB |
| Impedance | 8 Ω |
| Recommended amp | 15–150 W |
| Manufacturer | paradigm.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |