TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Paradigm
Founder 80F
Specifications
| Paradigm Founder 80F | |
|---|---|
| Model | Paradigm Founder 80F |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 970 mm |
| Width | 301 mm |
| Depth | 356 mm |
| Weight | 23.6 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (AL-MAC ceramic dome), 1× 152 mm midrange (AL-MAG cone), 2× 152 mm woofer (CARBON-X cone) |
| Frequency response | 50–23000 Hz (±2 dB) |
| Sensitivity | 90 dB |
| Impedance | 8 Ω |
| Power handling | 180 W |
| Recommended amp | 15–220 W |
| Manufacturer | paradigm.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |