TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Paradigm
Persona 3F
Specifications
| Paradigm Persona 3F | |
|---|---|
| Model | Paradigm Persona 3F |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1126 mm |
| Width | 253 mm |
| Depth | 427 mm |
| Weight | 34 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (Truextent beryllium dome), 1× 178 mm midrange (Truextent beryllium cone), 2× 178 mm woofer (X-PAL cone) |
| Frequency response | 48–45000 Hz (±2 dB) |
| Sensitivity | 89 dB |
| Impedance | 8 Ω |
| Power handling | 200 W |
| Recommended amp | 15–400 W |
| Manufacturer | paradigm.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |