TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Paradigm
Persona 9H
Specifications
| Paradigm Persona 9H | |
|---|---|
| Model | Paradigm Persona 9H |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1320 mm |
| Width | 310 mm |
| Depth | 520 mm |
| Weight | 86 kg |
| Enclosure | sealed |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (Truextent beryllium dome), 1× 178 mm midrange (Truextent beryllium cone), 4× 215 mm woofer (X-PAL cone) |
| Frequency response | 19–45000 Hz (±2 dB) |
| Sensitivity | 93 dB |
| Impedance | 8 Ω |
| Recommended amp | 15–500 W |
| Manufacturer | paradigm.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |