TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Paradigm
Premier 100B
| Paradigm Premier 100B | |
|---|---|
| Model | Paradigm Premier 100B |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 11.1 in |
| Width | 6.7 in |
| Depth | 9.4 in |
| Weight | 12.9 lb |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 1 in tweeter (X-PAL dome), 1× 5.5 in mid-bass (Carbon-infused polypropylene cone) |
| Frequency response | 50–25000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 87 dB |
| Impedance | 8 Ω |
| Power handling | 70 W |
| Recommended amp | 15–130 W |
| Manufacturer | paradigm.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |