TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Polk
Signature Elite ES50
| Polk Signature Elite ES50 | |
|---|---|
| Model | Polk Signature Elite ES50 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 37.4 in |
| Width | 10.3 in |
| Depth | 10.9 in |
| Weight | 32 lb |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× 1 in tweeter (Terylene Dome), 2× 5.2 in mid-bass (Dynamic Balance mica-reinforced polypropylene cone) |
| Frequency response | 38–40000 Hz |
| Sensitivity | 88 dB |
| Impedance | 8 Ω |
| Recommended amp | 40–200 W |
| Manufacturer | polkaudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |