TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Bowers & Wilkins
603 S3S3
| Bowers & Wilkins 603 S3 | |
|---|---|
| Model | Bowers & Wilkins 603 S3 S3 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1020 mm |
| Width | 256 mm |
| Depth | 402 mm |
| Weight | 27.5 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (Titanium Dome), 1× 150 mm midrange (Continuum cone FST), 2× 165 mm woofer (paper cone) |
| Frequency response | 46–28000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 90 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 3 Ω) |
| Recommended amp | 30–200 W |
| Manufacturer | bowerswilkins.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |