TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Bowers & Wilkins
603 S3S3
| Bowers & Wilkins 603 S3 | |
|---|---|
| Model | Bowers & Wilkins 603 S3 S3 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 40.2 in |
| Width | 10.1 in |
| Depth | 15.8 in |
| Weight | 60.6 lb |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 1 in tweeter (Titanium Dome), 1× 5.9 in midrange (Continuum cone FST), 2× 6.5 in woofer (paper cone) |
| Frequency response | 46–28000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 90 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 3 Ω) |
| Recommended amp | 30–200 W |
| Manufacturer | bowerswilkins.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |