TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Bowers & Wilkins
704 S3S3
Specifications
| Bowers & Wilkins 704 S3 | |
|---|---|
| Model | Bowers & Wilkins 704 S3 S3 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 964 mm |
| Width | 251 mm |
| Depth | 321 mm |
| Weight | 20.53 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (Carbon Dome), 1× 130 mm midrange (Continuum cone FST), 2× 130 mm woofer (Aerofoil bass cone) |
| Frequency response | 48–28000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 88 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 3.1 Ω) |
| Recommended amp | 30–150 W |
| Manufacturer | bowerswilkins.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |