TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Bowers & Wilkins
804 D4D4
Specifications
| Bowers & Wilkins 804 D4 | |
|---|---|
| Model | Bowers & Wilkins 804 D4 D4 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1071 mm |
| Width | 288 mm |
| Depth | 391 mm |
| Weight | 36.85 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (diamond dome), 1× 130 mm midrange (Continuum cone with FST surround), 2× 165 mm woofer (Aerofoil cone) |
| Frequency response | 24–28000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 89 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 3 Ω) |
| Recommended amp | 50–200 W |
| Manufacturer | bowerswilkins.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |