TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Canton
Townus 90
Specifications
| Canton Townus 90 | |
|---|---|
| Model | Canton Townus 90 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1050 mm |
| Width | 253 mm |
| Depth | 360 mm |
| Weight | 24 kg |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (ceramic dome), 1× 174 mm midrange (titanium cone), 2× 174 mm woofer (titanium cone) |
| Frequency response | 20–40000 Hz (±3 dB) |
| Impedance | 4 Ω (min 4 Ω) |
| Power handling | 150 W |
| Manufacturer | canton.de ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |