TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Canton
Vento 21
Specifications
| Canton Vento 21 | |
|---|---|
| Model | Canton Vento 21 |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 300 mm |
| Width | 151 mm |
| Depth | 270 mm |
| Weight | 6.2 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (Black Ceramic dome), 1× 154 mm mid-bass (ATB cone) |
| Frequency response | 32–40000 Hz (±3 dB) |
| Impedance | 4 Ω (min 4 Ω) |
| Power handling | 60 W |
| Manufacturer | canton.de ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |