TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Canton
Vento 91
Specifications
| Canton Vento 91 | |
|---|---|
| Model | Canton Vento 91 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1105 mm |
| Width | 308 mm |
| Depth | 380 mm |
| Weight | 32 kg |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (ceramic dome), 1× 174 mm midrange (titanium-graphite cone), 2× 174 mm woofer (titanium-graphite cone) |
| Frequency response | 20–40000 Hz (±3 dB) |
| Impedance | 4 Ω (min 4 Ω) |
| Power handling | 180 W |
| Manufacturer | canton.de ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |