TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Dali
Epicon 8
Specifications
| Dali Epicon 8 | |
|---|---|
| Model | Dali Epicon 8 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1225 mm |
| Width | 264 mm |
| Depth | 485 mm |
| Weight | 47.5 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Port tuning | 28 Hz |
| Drivers | 1× 55 mm super-tweeter (planar ribbon), 1× 29 mm tweeter (soft dome), 1× 165 mm midrange (wood-fibre cone, SMC motor), 2× 200 mm woofer (wood-fibre cone, SMC motor) |
| Frequency response | 35–30000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 89 dB |
| Impedance | 5 Ω |
| Recommended amp | 50–500 W |
| Manufacturer | dali-speakers.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |