TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Dali
Epikore 11
Specifications
| Dali Epikore 11 | |
|---|---|
| Model | Dali Epikore 11 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1602 mm |
| Width | 433 mm |
| Depth | 554 mm |
| Weight | 72 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Port tuning | 24 Hz |
| Drivers | 1× 55 mm super-tweeter (planar magnetostatic), 1× 35 mm tweeter (soft woven-fabric dome), 1× 165 mm midrange (Clarity Cone paper and wood-fibre, SMC Gen-2 motor), 4× 200 mm woofer (Clarity Cone paper and wood-fibre, SMC Gen-2 motor) |
| Frequency response | 29–34000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 89 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 40–1000 W |
| Manufacturer | dali-speakers.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |