TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Dali
Kupid
Specifications
| Dali Kupid | |
|---|---|
| Model | Dali Kupid |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 245 mm |
| Width | 150 mm |
| Depth | 198 mm |
| Weight | 2 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Port tuning | 53 Hz |
| Drivers | 1× 26 mm tweeter (soft woven fabric dome), 1× 108 mm mid-bass (paper and wood-fibre cone) |
| Frequency response | 63–25000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 83 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Power handling | 120 W |
| Recommended amp | 40–120 W |
| Manufacturer | dali-speakers.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |