TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Dali
Menuet
Specifications
| Dali Menuet | |
|---|---|
| Model | Dali Menuet |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 250 mm |
| Width | 150 mm |
| Depth | 230 mm |
| Weight | 4 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (soft dome), 1× 114 mm mid-bass (wood-fibre cone) |
| Frequency response | 59–25000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 86 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Power handling | 100 W |
| Recommended amp | 20–100 W |
| Manufacturer | dali-speakers.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |