TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Dali
Oberon 1
Specifications
| Dali Oberon 1 | |
|---|---|
| Model | Dali Oberon 1 |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 275 mm |
| Width | 164 mm |
| Depth | 228 mm |
| Weight | 4.18 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 29 mm tweeter (soft textile dome), 1× 133 mm mid-bass (wood-fibre cone) |
| Frequency response | 51–26000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 86 dB |
| Impedance | 6 Ω |
| Recommended amp | 25–100 W |
| Manufacturer | dali-speakers.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |