TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Dali
Oberon 3
Specifications
| Dali Oberon 3 | |
|---|---|
| Model | Dali Oberon 3 |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 350 mm |
| Width | 201 mm |
| Depth | 310 mm |
| Weight | 6.32 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 29 mm tweeter (soft textile dome), 1× 178 mm mid-bass (wood-fibre cone) |
| Frequency response | 47–26000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 87 dB |
| Impedance | 6 Ω |
| Recommended amp | 25–150 W |
| Manufacturer | dali-speakers.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |