TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Dali
Oberon 9
Specifications
| Dali Oberon 9 | |
|---|---|
| Model | Dali Oberon 9 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1172 mm |
| Width | 336 mm |
| Depth | 406 mm |
| Weight | 37.1 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Port tuning | 31 Hz |
| Drivers | 1× 29 mm tweeter (soft textile dome), 1× 178 mm midrange (wood-fibre cone), 2× 229 mm woofer (wood-fibre cone) |
| Frequency response | 35–26000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 90.5 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 50–400 W |
| Manufacturer | dali-speakers.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |