TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Dali
Rubicon 2
Specifications
| Dali Rubicon 2 | |
|---|---|
| Model | Dali Rubicon 2 |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 353 mm |
| Width | 195 mm |
| Depth | 335 mm |
| Weight | 8 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 29 mm tweeter (soft dome), 1× 165 mm mid-bass (wood-fibre cone) |
| Frequency response | 50–26000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 87 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 40–150 W |
| Manufacturer | dali-speakers.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |