TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Dali
Rubikore 6
Specifications
| Dali Rubikore 6 | |
|---|---|
| Model | Dali Rubikore 6 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 990 mm |
| Width | 297 mm |
| Depth | 380 mm |
| Weight | 23 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Port tuning | 34 Hz |
| Drivers | 1× 45 mm super-tweeter (planar magnetostatic), 1× 29 mm tweeter (low-loss soft dome), 1× 165 mm mid-bass (Clarity Cone paper and wood-fibre, SMC motor), 1× 165 mm woofer (Clarity Cone paper and wood-fibre, SMC motor) |
| Frequency response | 38–34000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 88.5 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 40–200 W |
| Manufacturer | dali-speakers.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |