TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Dynaudio
Confidence 20
Specifications
| Dynaudio Confidence 20 | |
|---|---|
| Model | Dynaudio Confidence 20 |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 520 mm |
| Width | 233 mm |
| Depth | 414 mm |
| Weight | 27 kg |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (Esotar 3 soft dome with DDC Lens), 1× 180 mm mid-bass (NeoTec MSP cone) |
| Frequency response | 42–22000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 87 dB |
| Impedance | 6 Ω (min 5 Ω) |
| Power handling | 250 W |
| Manufacturer | dynaudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |