TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Dynaudio
Confidence 30
Specifications
| Dynaudio Confidence 30 | |
|---|---|
| Model | Dynaudio Confidence 30 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1382 mm |
| Width | 364 mm |
| Depth | 424 mm |
| Weight | 44.2 kg |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (Esotar 3 soft dome with DDC Lens), 1× 150 mm midrange (MSP with Horizon Surround), 2× 180 mm woofer (NeoTec MSP cone) |
| Frequency response | 38–22000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 88 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 2.8 Ω) |
| Power handling | 350 W |
| Manufacturer | dynaudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |