TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Dynaudio
Confidence 50
Specifications
| Dynaudio Confidence 50 | |
|---|---|
| Model | Dynaudio Confidence 50 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1557 mm |
| Width | 364 mm |
| Depth | 424 mm |
| Weight | 49.6 kg |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (Esotar 3 soft dome with DDC Lens), 2× 150 mm midrange (MSP with Horizon Surround), 2× 180 mm woofer (NeoTec MSP cone) |
| Frequency response | 35–22000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 87 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 2.7 Ω) |
| Power handling | 400 W |
| Manufacturer | dynaudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |