TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Dynaudio
Consequence Ultimate Edition
Specifications
| Dynaudio Consequence Ultimate Edition | |
|---|---|
| Model | Dynaudio Consequence Ultimate Edition |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1330 mm |
| Width | 430 mm |
| Depth | 660 mm |
| Weight | 114 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 21 mm super-tweeter (Esotar 2 soft dome), 1× 28 mm tweeter (Esotar 2 soft dome), 1× 52 mm midrange (Esotar 2 dome midrange), 1× 170 mm mid-bass (Esotar MSP cone), 2× 300 mm woofer (Esotar 2 MSP5 cone) |
| Frequency response | 17–30000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 85 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Power handling | 400 W |
| Manufacturer | dynaudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |