TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Dynaudio
Contour Legacy
Specifications
| Dynaudio Contour Legacy | |
|---|---|
| Model | Dynaudio Contour Legacy |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 995 mm |
| Width | 208 mm |
| Depth | 352 mm |
| Weight | 32.5 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (Esotar 3 soft dome), 2× 180 mm woofer (MSP cone) |
| Frequency response | 42–29000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 90 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Power handling | 300 W |
| Manufacturer | dynaudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |