TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Dynaudio
Focus 10
Specifications
| Dynaudio Focus 10 | |
|---|---|
| Model | Dynaudio Focus 10 |
| Type | Bookshelf |
| Power | Active |
| Height | 315 mm |
| Width | 179 mm |
| Depth | 276 mm |
| Weight | 7.5 kg |
| Enclosure | sealed |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (Cerotar soft dome), 1× 140 mm mid-bass (MSP cone) |
| Frequency response | 43–22000 Hz (±3 dB) |
| Manufacturer | dynaudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |