TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Dynaudio
Focus 50
Specifications
| Dynaudio Focus 50 | |
|---|---|
| Model | Dynaudio Focus 50 |
| Type | Floorstander |
| Power | Active |
| Height | 1140 mm |
| Width | 300 mm |
| Depth | 305 mm |
| Weight | 33.5 kg |
| Enclosure | sealed |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (Cerotar soft dome), 1× 150 mm midrange (MSP cone), 2× 180 mm woofer (Esotec+ MSP cone) |
| Frequency response | 20–22000 Hz (±3 dB) |
| Manufacturer | dynaudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |